آیا برانکو سرمربی جدید تیم ملی ایران می شود؟

0
برانکو سرمربی تیم ملی ایران

با وجود اینکه در روز‌های اخیر محمود اسلامیان یکی از اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال گفته بود سرمربی بعدی تیم ملی یک ایرانی است از راهروی فدراسیون فوتبال خبر رسیده برخی از اعضای هیئت‌رئیسه با اجرای این طرح مخالف هستند و علاقه‌مندند هدایت تیم ملی به برانکو محول شود به خصوص که در صورت صعود تیم ملی به جام جهانی با مبلغی که از سوی فیفا به فدراسیون فوتبال اختصاص می‌یابد، دستمزد برانکو هم تأمین می‌شود. در نشست‌های اختصاصی اعضای هیئت‌رئیسه این بحث هم مطرح شده است در صورتی که هدایت تیم ملی به یک مربی ایرانی محول شود و تیم ملی به جام جهانی صعود نکند، همه منتقد فدراسیون فوتبال خواهند شد و فدراسیون فوتبال را به خاطر عدم انتخاب مربی خارجی سرزنش خواهند کرد، در صورتی که اگر تیم ملی با مربی خارجی به جام جهانی صعود نکند هیچ‌کس نمی‌گوید چرا مربی ایرانی برای تیم انتخاب نکردید!

یحیی گزینه‌ای که خط خورد
در روز‌هایی که از یحیی گل‌محمدی به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی تیم ملی نام برده شد او ترجیح داد با پرسپولیس قرارداد امضا کند. یحیی می‌گوید تجربه حضور در رأس کادر فنی تیم ملی زود بود و می‌تواند در آینده هم روی نیمکت تیم ملی بنشیند. با وجود صحبت‌هایی که یحیی مطرح کرده به طور حتم گل‌محمدی از تمایل فدراسیون فوتبال برای محول کردن هدایت تیم ملی به برانکو مطلع شده بود و در چنین روز‌هایی تصمیم گرفت پرسپولیس را انتخاب کند به خصوص که عملکرد خوب در پرسپولیس می‌تواند او را به تیم ملی نزدیک‌تر کند. یحیی گل‌محمدی پیش‌تر برای هدایت تیم امید هم با فدراسیون فوتبال مذاکره کرد، اما این مذاکرات به خاطر مسائل مالی نتیجه مثبتی به همراه نداشت.

دایی و مصاحبه‌ای که کار او را خراب کرد
برخی اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال به صراحت گفته‌اند، دوست دارند هدایت تیم ملی به علی دایی محول شود. اگر چه علی دایی در دوره مدیریت علی کفاشیان از کار برکنار شد، اما این بار باتجربه‌تر از گذشته شده و اعضای هیئت‌رئیسه بر این عقیده‌اند انتخاب علی دایی در این برهه از زمان که باتجربه شده مهره‌سوزی نخواهد بود. یکی از این اعضای هیئت‌رئیسه که نظر خود را هم صریح بیان کرده محمود شیعی است. برخی اعضای هیئت‌رئیسه در این‌باره با علی دایی صحبت کرده‌اند. با این حال مخالفت‌هایی نیز با حضور علی دایی در رأس کادر فنی تیم ملی وجود دارد. این به خاطر مصاحبه‌ای است که او فصل گذشته و بعد از مشکلات مالی تیم سایپا علیه مدیر‌عامل این تیم انجام داد. البته هیچ‌کس به این نکته اشاره نمی‌کند، اما بازتاب مصاحبه علی دایی در رسانه‌های خارجی به نظر می‌رسد برای او گران تمام شده است.

قلعه‌نویی فقط گزینه است
با امیر قلعه‌نویی هم در مورد هدایت تیم ملی صحبت شده است، اما به نظر می‌رسد پرافتخارترین مربی لیگ برتر تنها فقط یک گزینه است. او در این شرایط قطعاً حاضر نمی‌شود تیم سپاهان را رها کند. از سویی موضع‌گیری‌های تماشاگران برخی از تیم‌ها علیه امیر قلعه‌نویی اعضای هیئت‌رئیسه را مجاب کرده به دنبال گزینه دیگری برای تیم ملی باشند چراکه بر این عقیده‌اند زاویه‌ای که برخی از تماشاگران تیم‌ها با امیر قلعه‌نویی پیدا کرده‌اند، به درست یا غلط تیم ملی را دچار حاشیه خواهد کرد و بهتر است تیم ملی به دنبال گزینه دیگری باشد.

آیا برانکو به عمان می‌رود؟
برانکو مورد توجه تیم عمان هم قرار دارد. می‌گویند عمانی‌ها با یک میلیون دلار حاضر شده‌اند برانکو را راضی کنند و حتی قرار بوده این مربی چندی پیش راهی عمان شود تا با فدراسیون فوتبال این کشور مذاکره کند و قرارداد ببندد، اما فوت پادشاه این کشور مذاکره با برانکو را به تعویق انداخت. قرارداد یک میلیون دلاری می‌تواند برای فدراسیون فوتبال ایران قرارداد ایده‌آلی باشد به این خاطر که فدراسیون فوتبال قرارداد مارک ویلموتس و دستیارانش برای یک سال ۲/۶۰۰ میلیون یورو تنظیم کرده بود. برانکو به طور حتم بی‌میل به حضور در تیم ملی نیست، اما آنچه مسلم است به دنبال تحمیل خود به تیم ملی نیست و تیم ملی ایران به هر نتیجه‌ای غیر از برانکو برسد برای او قبال احترام است.

بهاروند و انتخابی سخت در روز‌های آینده
حیدر بهاروند از سوی اعضای هیئت‌رئیسه مأموریت یافته که خیلی زود سرمربی تیم ملی را انتخاب کند. طبیعی است او در این‌باره با وزارت ورزش و جوانان هم مشورت‌هایی داشته باشد. البته طبیعی است در بین گزینه‌های موجود شانس برانکو از همه بیشتر باشد. در دوره ریاست مهدی تاج هم نقشه راه این‌طور بود که فدراسیون فوتبال با برانکو مذاکره کند و در صورتی که با این مربی به توافق نرسید به دنبال مربی ایرانی باشد. این نقشه راه مصوبه اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال است. به نظر می‌رسد در ادامه هم این راه انتخاب شود. اینکه برانکو هنوز هم گزینه اول فدراسیون فوتبال برای هدایت تیم ملی باشد باور کردنی است. به خصوص که برانکو شناخت کافی از فوتبال ایران دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت شرط بندی(بدون فیلتر)