ترک و جدایی ویلموتس از تیم ملی ایران واقعیت است یا شایعه؟

0
ترک و جدایی ویلموتس از تیم ملی ایران

ترک و جدایی ویلموتس از تیم ملی ایران واقعیت است یا شایعه؟ این سئوالیست که در این چند روز تمام فوتبال دوستان از خود می کنند. در حالی که طبق برنامه قبلی فیفا، تنها پنج روز تا برگزاری بازی حساس تیم ملی ایران با عراق در مقدماتی جام جهانی باقی مانده است، حواشی مختلف باعث نگرانی دو رقیب قدیمی شده است که البته به نظر می‌رسد بحران در اردوی تیم ملی ایران جدی‌تر باشد. در حالی که مقامات رسمی و رده بالای فدراسیون فوتبال ایران طی چند روز اخیر، روزه سکوت گرفته اند و در مقابل تصمیمات واکنشی نشان نمی‌دهند، شنیده می‌شود که فیفا هنوز میزبانی شهر امان پایتخت اردن بجای شهر متشنج بصره را نپذیرفته و نامه‌ای هم به فدراسیون فوتبال کشورمان ارسال نکرده است و تدارکی برای سفر دیده نشده است. تنها چیزی که مشخص و حتمی شده، انتقال میزبانی عراق از دو بازی با ایران و بحرین به بیرون خاک این کشور به دلیل ناآرامی‌های سراسری در این کشور بحران زده خاورمیانه است. در میان سکوت ها، باید به مصاحبه عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال استناد کرد که گفته است: عراق درخواست داده بازی در اردن برگزار شود، اما فیفا هنوز پاسخی به ما نداده است. در ادامه ترک و جدایی ویلموتس از تیم ملی ایران چگونه انجام شده است.

آیا ویلموتس تیم ملی را ترک کرده و بر نمی‌گردد؟

با اینحال قطعا مشکل اصلی تیم ملی ایران برای این مصاف تعیین کننده، زمین محل برگزاری مسابقه نیست بلکه در حال حاضر، تیم ایران در کمال ناباوری فاقد سرمربی فعال است و گفته می‌شود مارک ویلموتس بلژیکی قصد ندارد برای هدایت تیم ملی به کشورمان برگردد! او که مدتهاست در مرخصی به سر می‌برد، طبق آخرین اخبار منتشرشده در رسانه‌های بلژیک، تقاضای فسخ قرارداد را برای فدراسیون ایران فرستاده و منظر پاسخ است. دلیل این تمایل به جدایی هم برای همه واضح است؛ «عدم دریافت حقوق و دستمزد». فدراسیون فوتبال ایران مدعی است به دلیل مشکلات و موانع موجود در راه انتقال پول به حساب سرمربی خارجی اش که از تحریم‌های بانکی آمریکا پس از خروج از برجام نشات می‌گیرد، امکان پرداخت حق الزحمه ویلموتس را ندارد و حتی حالا جدایی یکی از دستیاران خارجی کادرفنی تیم ملی به همین دلیل، علنی شده است.

قهر ویلموتس و بحرانی بنام نیمکت خالی برای تیم اول آسیا

رقمی که فدراسیون به ویلموتس بدهکار است هنوز مشخص نشده، اما این مبلغ آنقدر هست که مرد بلژیکی برخلاف بار‌های گذشته که به صراحت از صبر و تعامل با فدراسیون می‌گفت، حالا از کوره در برود و قید هدایت تیم ملی را بزند. در همین ارتباط صحبت‌هایی مبنی بر مذاکره او با تیم آنتورپ بلژیک هم به گوش می‌رسد تا بزودی روی نیمکت این تیم حضور یابد. اگر این خبر‌ها را جدی بگیریم، باید نیمکت تیم ملی در آستانه بازی با عراق را بدون سرمربی قلمداد کنیم. شیعی در خصوص آخرین وضعیت مطالبات مارک ویلموتس گفته: مسئله را از آقای تاج بپرسید. چیزی که من می‌دانم، این است که مسائل مالی از داخل تامین شده و به دنبال روشی هستیم که این پول به دست سرمربی برسد. چند راهکار در دستور کار است، اما پول آماده شده و تا دو، سه روز آینده این مشکل برطرف خواهد شد.

ترک و جدایی ویلموتس از تیم ملی ایران

اگر ویلموتس نیاید، سرمربی تیم ملی ایران مقابل عراق، کیست؟

تصور کنید تیم ملی ایران برای یکی از مهمترین مصاف‌های رسمی چندسال اخیرش؛ سرمربی ندارد و جدایی ویلموتس از تیم ملی ایران حقیقت دارد ، وحید هاشمیان نیز با توجه به روحیات حرفه‌ای اش در شرایط فعلی حاضر نخواهد شد سرمربیگری تیم ملی را بپذیرد. به این ترتیب باید سریع‌ترین گزینه‌های ممکن در دسترس فکر کرد؛ و اگر گزینه داخلی باشد شماره یک بدون تردید علی دایی است که در لیگ ایران تیمی ندارد و بعد از کارلوس کی روش نیز خبر‌هایی مبنی بر رد پیشنهاد فدراسیون از سوی او، منتشر شده بود هرچند هیچگاه بطور رسمی از دو طرف تایید نشد. دایی یکبار و در اوج جوانی به عنوان یک مربی هدایت تیم ملی را در مقدماتی جام جهانی بدست گرفت که پیش از پایان رقابت‌های مرحله گروهی بدلیل شکست خانگی مقابل عربستان در ورزشگاه آزادی برکنار شد. برای گزینه دوم داخلی نام خاصی به ذهن نمی‌رسد هرچند چهره‌هایی همچون یحیی گل محمدی، امیر قلعه نویی و حتی جواد نکونام در صف انتخاب‌ها قرار می‌گیرند که مورد نخست بدلیل درخشش در چند فصل اخیر لیگ داخلی، محتمل‌تر از سایرین است. یحیی که به نسل جدید و مدرن مربیان ایرانی تعلق دارد، سابقه کاپیتانی تیم ملی و گلزنی در جام جهانی را داراست و اگر فدراسیون برای انتصاب او به نتیجه برسد، قطعا دیگر موافقت مالکان تیم سهرخودرو همانند زمان انتخاب کادرفنی تیم امید، مطرح نخواهد بود چراکه پای حیثیت و منافع ملی در میان است. اما در وضعیت موجود و بین گزینه‌های خارجی، بهترین و دم دست‌ترین گرینه کسی نیست جز برانکو ایوانکوویچ که همه فاکتور‌های لازم برای سپردن سکان هدایت تیم ملی ایران را به عنوان یک خارجی آشنا به فوتبال ایران البته در وضع موجود در اختیار دارد. او تیم ایران و حتی حریفان منطقه‌ای همچون عراق و بحرین و … را بسیار بهتر از ویلموتس می‌شناسد، با گرفتاری‌های مالی و اقتصادی کارکردن در کشورمان آشناست و بعید است مشکلی با نحوه پرداخت مخارج کادرفنی داشته باشد. مهمتر از همه اینکه برانکو اکنون بیکار است و برای بازگشت به راس کادرفنی تیم ملی احتمالا مشکلی نخواهد داشت. انتخاب احتمالی او تلفاتی دربرنخواهد داشت و بعید است گزینه خارجی همچون او برای شرایط بحرانی و در صورت عدم بازگشت ویلموتس برای تیم ملی مناسب باشد.

تعویق زمان مسابقه، بهترین تصمیم برای تیم ملی ایران

تعویق زمان مسابقه

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد خبر خوشحال کننده برای ایران این خواهد بود که فیفا  – که تا امروز طبق گفته شیعی، زمان و مکان جدید مسابقه را به فدراسیون ایران ابلاغ نکرده  تصمیم به تعویق زمان مسابقه بگیرد: فیفا هنوز جوابی در این باره به ما نداده است. عراق درخواست داده تا بازی در اردن برگزار شود، اما فدراسیون جهانی هنوز جوابی نداده است. فیفا در این خصوص هنوز نامه‌ای به ما نداده و ما هم منتظریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت شرط بندی(بدون فیلتر)