سعید ملایی در مصاحبه با یورونیوز: برایم آزاد و انسان بودن مهم است

0
سعید ملایی

سعید ملایی ، یکی از امیدهای کسب مدال طلای جودو در بازی‌های المپیک آینده، هفته گذشته اردوی تیم ملی جودوی ایران را ترک کرد و با حمایت فدراسیون بین المللی جودو از ژاپن به آلمان بازگشت.

ناراحتی سعید ملایی از بازی نکردن با حریف اسرائیلی

امید شماره یک جودوی جهان، سعید ملایی اعلام کرد به دلیل فشارهای فدراسیون جودو و کمیته ملی المپیک ایران در حالی که در بهترین وضعیت آمادگی به سر می‌برده، به ناچار در مرحله نیمه پایانی مسابقه را به حریف بلژیکی واگذار کرده تا در فینال در مقابل حریف اسرائیلی قرار نگیرد.

این اولین بار نیست که یک ورزشکار ایرانی به دلیل عدم مقابله با حریف اسرائیلی به بهانه مصدومیت و یا شکست مصلحتی ناگزیر مسابقات را ترک می‌کند. سعید ملایی اما اولین ورزشکار ایرانی در اندازه‌های یک قهرمان جهانی است که در واکنشی کم سابقه، با خروج از اردوی تیم ملی، به سیاسی شدن ورزش و فشار حکومت ایران اعتراض می‌کند.

سعید ملایی

ورزشکار و رقیب اسرائیلی دوست من است

سعید ملایی ۲۷ ساله می‌گوید دلیل اصلی این کار «آرزوی شرکت در بازیهای المپیک توکیو» است. ملایی می‌گوید تصمیم شجاعانه‌ای گرفته تا به «جهان اعلام کند به عنوان یک ورزشکار و انسان آزاد» می‌خواهد اختیار زندگی خود را در دست بگیرد. وی می‌گوید: «در ژاپن زندگی قبلی‌ام را با بازی‌های المپیک معامله کردم».

سعید ملایی از ورزشکار و رقیب اسرائیلی خود به عنوان یک دوست یاد می‌کند و می‌گوید «مبارزه ورزشی تنها روی تشک (تاتامی) رخ می‌دهد» و نباید به آن رنگ سیاسی داد. جودوکار ایرانی رقابت خود با حریف اسرائیلی در بازی‌های المپیک توکیو را محتمل می‌داند.

وی در ادامه افزود، کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون بین المللی جودو قول داده‌اند که این جودوکار تحت لوای تیم المپیک و یا زیر پرچم کشور دیگری به هر ترتیب در رقابت‌های المپیک شرکت کند تا به آرزوی دیرینه‌اش برسد.

ویدیو مصاحبه سعید ملایی با یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت شرط بندی(بدون فیلتر)