قهرمانی علیرضا فیروزجا نابغه 16 ساله و جایزه 14 هزار دلاری

0
قهرمانی علیرضا فیروزجا

قهرمانی علیرضا فیروزجا یکی از مهمترین اتفاقات این روزهای جهان ورزش می باشد که در هیچ کدام از خبرگزاری های ایرانی و وب سایت ها به آن پرداخته نشد. علیرضا فیروزجا این نابغه شانزده ساله ایرانی توانست با غلبه بر ماگنوس کارلسن نروژی که  یکی ازقهرمانان جهان می باشد و ملقب به پادشاه شطرنج جهان است را با نتیجه هشت و نیم به هفت و نیم شکست دهد. قهرمانی علیرضا فیروزجا برای این نوجوان ایرانی جایزه چهارده هزار دلاری را به همراه داشت که توانست با غلبه بر ماگنوس کارلسن 30 ساله این جایزه را کسب کند. جالب است بدانید که در نظرسنجی chess24 هفتاد و شش درصد پیش‌بینی کرده بودند فیروزجا بازنده است.

قهرمانی علیرضا فیروزجا

آخرین لحظات بازی دیشب علیرضا فیروزجا و کارلسن. فیروزجا بسیار با قدرت بازی کرد و در این سری مسابقه ها قهرمان بازی شطرنج برق آسای جهان شد. اتفاقات عجیبی هم در بازی به وقوع پیوست.  مثلا اینکه علیرضا فیروزجا بدون پرچم کشورش ایران بازی کرد. در سایت جهانی شطرنج chess24.com برای بازی این دو قهرمان پیامه جالبی نوشته شده بود: «کمربند ایمنی خود را ببندید. پاپ کورن‌های خود را آماده کنید. امشب همه ما برای یکی از بزرگ‌ترین دوئل‌های شطرنج امسال جهان آماده می‌شویم.»این استقبالی بود از رویارویی مگنوس کارلسن ، نابغه 30 ساله نروژی که می‌خواست مقابل علی‌رضا فیروزجا ، پدیده تاریخ شطرنج جهان قرار بگیرد که البته این مسابقه با قهرمانی علیرضا فیروزجا به پایان رسید.

بیوگرافی علیرضا فیروزجا قهرمان جهان

قهرمانی علیرضا فیروزجا از کجا شروع شد؟ او متولد خرداد ۱۳۸۲ در بابل است. یعنی علیرضا امروز فقط ۱۷ سال سن دارد. علیرضا ۱۳ سال داشت که موفق شد احسان قائم‌مقامی اولین استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران را شکست دهد. پس‌ از آن، موفقیت‌هایی کسب کرد که سبب تحسین «فیده» (فدراسیون بین‌المللی شطرنج) شد. وقتی به ۱۶ سالگی رسید، علیرضا فیروزجا عناوینی را پشت سر داشت که تا آن روز هیچ شطرنج‌باز ایرانی کسب نکرده بود. او در دسامبر سال ۲۰۱۹ در صدر رده‌بندی شطرنج‌بازان زیر ۱۶ سال جهان، رده دوم شطرنج‌بازان جوان جهان و در صدر رده‌بندی شطرنج‌بازان ایران قرار گرفت. زندگعلیرضا فیروزجا را یک تصمیم سیاسی عوض کرد. آذر ۱۳۹۸، وزارت ورزش و جوانان ایران به فدراسیون شطرنج دستور داد که جلوی اعزام ملی‌پوش‌های ایران به رقابت‌های جهانی روسیه را بگیرد. دلیل کناره‌گیری اجباری شطرنج‌بازهای ایران از رقابت‌های روسیه، مبارزه «امین طباطبایی» و «پرهام مقصودلو» با رقیب اسراییلی در مسابقات بین‌المللی اسپانیا بود. ایران نمی‌خواست در تورنمنتی شرکت کند که رقبای اسراییلی حضور داشتند. این تورنمنت، مهم‌ترین بخت برای علیرضا فیروزجا بود که به رده نخست رنکینگ جوانان جهان صعود کند. همین باعث شد که علی‌رضا فیروزجا دیگر به ایران برنگردد و این تصمیم اولین قدم برای قهرمانی علیرضا فیروزجا بود.  او برای تحصیل به فرانسه رفته بود ولی پس از آن که یقین پیدا کرد باید تا آخر عمر از هر تورنمنت و رقابتی دور باشد، از این کشور درخواست پناهندگی کرد. برای فهمیدن آنچه در پایان مسابقه بر ماگنوس کارلسن گذشته است، می‌توان به این جمله‌اش دقت کرد: «تو همه راه‌های من را بستی. فوق‌العاده بودی.» علی‌رضا فیروزجا و ماگنوس کارلسن ۱۶ دست پیاپی و سرعتی مقابل هم قرار گرفتند. نتیجه‌اش پیروزی پسر نوجوان ایرانی بود. علی‌رضا سه برد با مهره سفید، چهار برد با مهره سیاه و سه تساوی با مهره سفید کسب کرد. کارلسن اما چهار برد با مهره سفید، دو برد با مهره سیاه و سه تساوی با مهره سیاه به دست آورد و شکست خورد. از همینجا قهرمانی علیرضا فیروزجا را به تمام ایرانیان سراسر جهان تبریک میگوییم.

فیلم قهرمانی علیرضا فیروزجا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت شرط بندی(بدون فیلتر)