ازدواج اجباری برای افراد زیر 28 در ایران جنجالی شد

0
ازدواج اجباری برای افراد زیر 28

ازدواج اجباری برای افراد زیر 28 در ایران جنجالی شد. این قانون عجیب را قرار است نمایندگان جدید مجلس تصویب کنند. در این قانون قرار است اگر فردی تا سن 28 سالگی ازدواج نکند برای او جرایمی در نظر گرفته شود. از جمله این جرایم تخصیص مالیاتی یک چهارم دارایی افرادی است که تا سن 28 سالگی ازدواج نکرده‌اند یا انفصال از شغل‌های دولتی برای این دست از افراد می باشد. این طرح جدید مجلس منتقدان زیادی هم دارد. محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم درباره این طرح می گوید: (( وای به حال ملت و مجلسی که می‌گوید در مجلس قرآن خوانده و ازدواج اجباری شود/ آقایان در مجلس مساله اقتصاد و بیکاری را حل کنند، جوانان خودشان ازدواج می‌کنند)).

ازدواج اجباری برای افراد زیر 28 و جرایم آن

طرح این است که ازدواج اجباری و قوانینی هم برای آن در نظر گرفته شود. یعنی اگر فردی در ایران تا 28 سالگی ازدواج نکند مشمول جرایم عجیبی می شود که بسیار خنده دار است و بیشتر مانند یک شوخی ناراحت کننده است. در ادامه این قوانین را بررسی می کنیم.

قانون اول ازدواج اجباری برای افراد زیر 28

ابتدای دوره ازدواج اختیاری ۱۷ سال و انتهای آن ۲۸ است و اگر کسی ازدواج نکرد باید ازدواج اجباری داشته باشد.

قانون دوم ازدواج اجباری

اگر کسی بعد از سن ۲۸ سالگی از ازدواج امتناع کرد از او ربع درآمد کسب و کار و صنعت یا مالیات از تجارت او گرفته می‌شود و به آن‌ها که می‌خواهند ازدواج کنند و گرفتار فقر هستند داده می‌شود.”

قانون سوم ازدواج اجباری

در قانون ازدواج اجباری برای افراد زیر 28 آمده است: اگر فرد در این دوره سنی ازدواج نکرد اگر بیمار بود، معالجه او مجانی است و اگر بیماری بدون علاج داشت از ازدواج او امتناع شود و اگر بیماری او معالجه شد و ازدواج نکرد باید تمام هزینه‌های ازدواج یک زوج را پرداخت کند. این قوانین تا دوازده مورد ادامه دارد و برای کسی که از ازدواج امتناع می‌کند تنبیه‌های سختی از جمله پرداخت جریمه و ممنوعیت استخدام در مشاغل خاص همچون پست‌های مدیریتی و تدریس و عضویت هیات علمی است این طرح عجایب دیگری هم دارد. با وجود اینکه بند‌های طرح مذکور برای ازدواج اجباری برای افراد زیر 28 به هیچ عنوان جدی به نظر نمی‌رسد و بیشتر شبیه یک شوخی بزرگ است، اما بازتاب وسیعی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته است. مخصوصا اینکه این طرح به نمایندگان مجلس ارائه شده است. حالا این نگرانی وجود دارد که نمایندگان از این طرح و یا طرح‌های مشابه برای تصمیم‌گیری‌های کلان و مهم کشور نیز استفاده کنند.

واکنش ها به ازدواج اجباری برای افراد زیر 28 در فضای مجازی

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی درباره ازدواج اجباری

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی درباره ازدواج اجباری برای افراد زیر 28 دو گانه است. عده‌ای موضوع را بسیار جدی تلقی کرده‌اند و برخی آن را به شوخی گرفته و دست انداخته‌اند. هشتگ “ازدواج_اجباری” برای اظهار نظر کاربران در این باره فعال شده است. توئیت‌ها طنز آمیز فراوان است. کاربری نوشته است: “از زمان اجرای قانون ازدواج اجباری اونی که سنش از ۲۸ گذشته باشه تکلیفش چیه؟ عطف به ماسبق میشه یا نه؟ اونوقت مطلقه‌ها چجوری تعریف شدن تو این؟” کاربر دیگری گفته است “اگر ازدواج رو مثل خرید خودرو قرعه کشی کنند چی؟!” فردی دیگری هم گفته کسی که این طرح و داده قطعا با مجرد‌ها دشمنی داشته است. یا نوشته‌اند “۴۰ روز مونده تا اینکه تصمیم بگیرم یک مجرم باشم یا نه زیبا نیست؟”.
اما عده‌ای هم این طرح را جدی گرفته اند و آن را نشانه‌ای از پسرفت می‌دانند. وحید هِروآبادی روحانی هوادار محمود احمدی نژاد و از فعالان فضای مجازی در این باره در توئیتی نوشت: “حجت الاسلام محمد ادریسی سردبیر روزنامه سراسری سراج در یادداشتی که در سایت شفقنا منتشر شده، به دولت و مجلس انقلابی پیشنهاد کرده قانونی در ۱۲ بند برای ازدواج اجباری برای افراد زیر 28 تصویب شود؛ و حقیقتا چرا نشود؟ وقتی حجاب اجبارى وجود دارد، این یکی هم اصلا بعید نیست.” این توئیت هم مورد توجه قرار گرفته است: “احتمالا مرحله بعد از ازدواج اجباری، بارداری اجباری باشه.”
 کاربر دیگری هم به مشکلات کشور اشاره کرده و معتقد است “جوون بالای ۲۸ سال اگه تو این کشور درآمد پایدار و ثابت داشت، منتظر نمی‌موند که شما بیاید به اسم ازدواج اجباری و با یه طرح مزخرف برای ۲۵ درصدش نقشه بکشید، خودش اقدام می‌کرد. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت شرط بندی(بدون فیلتر)